Jak vybrat karabinku nebo obratlík?

KARABINKA 

 
slouží k rychlému a kdykoli bez problémů pohotově rozebratelnému spojení, nejčastěji to bývá mezi kmenovým vlascem či šňůrou a návazcem, velmi často se karabinek využívá i pro upevnění vláčecí nástrahy (třpytky, wobleru, jigu atd.). Zhotovena bývá z kvalitního ocelového drátu a opravdu dobrá karabinka nesmí mít v žádném případě tendenci otevírat se nebo dokonce praskat. 
 
 
 

OBRATLÍKY

 
se používají tam, kde dochází k výraznějšímu kroucení vlasce nebo šňůry a to by časem vadilo při nahazování nebo vedení nástrahy, případně i působilo snížení pevnosti. Ke kroucení v podélné ose dochází především při vláčení, vůbec nejčastějším jevem to je při lovu na rotační třpytky. Ale i další nástrahy dovedou vlasec nebo šňůru pěkně kroutit, použití kvalitního obratlíku ve správně zvolené velikosti je jednoduchým a účinným řešením.
 
 
 

KOMBINOVANÁ KARABINKA S OBRATLÍKEM

 
se při lovu na vláčecí nástrahy výborně osvědčuje, použít ji ale můžeme i při položené či dalších rybářských technikách. Jedná se vlastně o obratlík, který má na jedné straně klasicky provedené očko a na druhé je opatřen závěsem ve stylu karabiny. Velmi praktická věc pro rychlou výměnu nástrah i návazců, vyrábí se také v nejrůznějších velikostech a modifikacích.
 
 
 

SPIRÁLOVÉ KROUŽKY

 
se používají k upevnění háčků a zejména trojháčků na vláčecí nástrahy. Využijeme je na woblerech, plandavkách, rotačkách i dalších vláčecích nástrahách. Musejí být opravdu kvalitní a spirála těsně doléhat, aby nedošlo k natažení kroužku vysokým tahem nebo jeho uvolnění při boji s rybou. 
 
 

MIKROKROUŽKY

 
Jsou poměrně malé, ale velmi pevné kroužky, používané pro spolehlivé spojení především u materiálů, které by se jinak navzájem mohly snadno proříznout, nebo by uzel dost dobře nedržel a sklouzával, případně se rozvazoval. Jejich hrany musejí být oblé, jinak by při zvýšeném tahu došlo snadno k proříznutí vlasce nebo šňůry v ohybu. Mikrokroužky se výborně hodí pro vytváření bočních návazců a používají je i rybáři při lovu na plavanou, ty nejmenší mají ve své výbavě zpravidla muškaři.
 
 
 

PEVNOST A NOSNOST

 

se u karabinek a obratlíků udává v kilogramech, občas můžeme být svědky zajímavých testů, raději ale vždy sáhněme o trochu „naddimenzovaném“ spojovacím materiálu, přece jen používáním stárne a raději neriskujme zbytečně. Pozor na označování v librách nebo uncích, se kterým se můžeme setkat na zboží, které dorazilo z Velké Británie nebo bylo původně pro rybáře za Kanálem určeno. Ale přepočet zase není složitý, jen si toho všimnout!

 

  • vždy dbejme u karabinek na dokonalé zavírání a materiál
  • nenechávejte po rybolovu obratlíky a karabinky ve vlhkých krabičkách a po kapsách, už by potom nemusely být dokonale funkční
  • nosnost celé sestavy je jen taková, kolik udrží její nejslabší článek!
  • obratlíky a karabinky navazujte nad stolem, ručníkem nebo novinami, jinak se v trávě špatně hledají
  • u vláčecích nástrah věnujte dostatečnou pozornost spirálovým kroužkům a poškozené nebo podezřelé a zdeformované ihned vyměňte!
  • Nějaké ty karabinky a obratlíky mějte na rybách vždy u sebe, nikdy nevíte, kdy budou potřeba
 
Jedním ze základních pravidel rybařiny je, že často rozhodují o našem úspěchu či neúspěchu takovéhle drobnosti za pár korun. Věnujme jim tedy vždy takovou pozornost, jakou si zaslouží!